top of page

Do poczytania

Dokumenty archiwalne
Skarby z Archiwum Państwowego w Bydgoszczy

Bardzo ciekawa lektura. W 2014 roku udało mi się latem spędzić kilka dni w Pracowni Naukowej Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. Zrobiłem zdjęcia protokołów z zebrań wiejskich w Pruskich z lat 1968-1972 oraz części protokołów z zebrań Gromadzkiej Rady Narodowej w Łążku (lata 1954-1972). Na razie fotografowanie zakończyłem na roku 1958. Zdjęcia protokołów z lat 1959-1972 powinienem dać radę wykonać podczas letniego urlopu w roku 2015. W planach mam również sfotografowanie obszernego archiwum aktów urodzin, zgonów i związków małżeńskich z okresu zaboru pruskiego z urzędu w Brzemionach (Bremin). Mam nadzieję znaleźć tam informacje na temat XIX-wiecznych mieszkańców Pruskich.

Byłem pierwszą osobą, która przeglądała załączone poniżej materiały po umieszczeniu ich w bydgoskim archiwum.

Grudzień 2018: Łatwo zaplanować, trudno zrealizować. Letni urlop roku 2015 jest już prehistorią, a kolejnych materiałów jak nie było, tak nie ma. Przepraszam.

Osoby, które chciałyby skopiować ten materiał na inne strony internetowe lub wykorzystać zawarte w nim informacje do wytworzenia artykułów podsumowujących, proszone są o kontakt ze mną lub przynajmniej zamieszczenie informacji, kto wykonał digitalizację i gdzie w internecie leżą moje oryginalne zdjęcia. To było sporo roboty.

 

Protokóły z zebrań wiejskich w Pruskich

z lat 1968-1972. W tym okresie Pruskie należały do Gromady Łążek wraz z Tleniem, Wierzchami, Starą Rzeką i Łążkiem (kliknij, żeby powiększyć).

Protokóły z zebrań Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Łążku, rok 1955 (kliknij, żeby powiększyć).

Protokóły z zebrań Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Łążku, rok 1956 (kliknij, żeby powiększyć).

Protokóły z zebrań Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Łążku, rok 1957 (kliknij, żeby powiększyć).

Protokóły z zebrań Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Łążku, rok 1958 (kliknij, żeby powiększyć)

Skarby z mojej półki

Nasze okolice w roku 1565

Bezcennym źródłem informacji dla ludzi interesujących się historią są dokumenty zwane LUSTRACJAMI, których współczesnymi odpowiednikami są roczniki Głównego Urzędu Statystycznego. Cofnijmy się więc do roku 1565 i wyobraźmy sobie życie codzienne mieszkańców starostwa świeckiego. Lektura może być ciekawa dla wielu mieszkańców regionu Borów Tucholskich. Skany pochodzą z następującej pozycji książkowej, na którą polowałem w Allegro przez kilka lat (a jaki elegancki język polski... miodzio :-):

Hoszowski Stanisław, "Lustracja województwa pomorskiego 1565", Gdańskie Towarzystwo Naukowe, Gdańsk 1961.

Wyjątki z dzieła pt.

Lustracja województw Prus Królewskich 1765.

Tom 1. Województwo pomorskie

cz. 3. Powiaty świecki, tucholski i człuchowski

Historia naszych okolic (1928)

z perspektywy administracji kościoła rzymsko-katolickiego

Wyjątki z monumentalnego dzieła historycznego. Ponieważ Pruskie w roku 1924 wyemigrowało z parafii Osie do erygowanej parafii w Zdrojach, zamieszczam strony dotyczące obu. Parafia śliwicka nie została pominięta, gdyż w dawnych czasach mieszkańcy Pruskich udawali się do tamtejszego kościoła.

Diecezja chełmińska - zarys historyczno-statystyczny", Pelplin 1928.

Zeitschrift des Westpreussischen Geschichtsvereins, Heft XIX:

"Geschichte des Schwetzer Krieses" - Band II

Danzig 1888

bottom of page