top of page

Historia jest nauczycielkÄ… nauk

Kilka słów o historii wsi Pruskie
Pruskie

Nazwa naszej osady nie ma nic wspólnego ani z baÅ‚tyjskimi plemionami Prusów, ani z Prusakami i pochodzi najprawdopodobniej od nazwiska Walentinusa Pruskiego, który byÅ‚ - być może - zaÅ‚ożycielem lub pierwszym osadnikiem w wielkim lesie pomiÄ™dzy istniejÄ…cymi w owym czasie sÄ…siednimi Wierzchami i Zdrojami. Stan osadnictwa w wiekach poprzedzajÄ…cych zaÅ‚ożenie naszej osady przedstawiony jest na mapie nr 1.

Pierwsza urzÄ™dowa wzmianka dotyczÄ…ca wsi Pruskie znajduje siÄ™ w dokumentach lustracji dóbr królewskich, zarzÄ…dzonych przez sejm konwokacyjny obradujÄ…cy w 1764 roku w Warszawie, a poprzedzajÄ…cy elekcjÄ™ ostatniego króla polskiego, StanisÅ‚awa Augusta Paniatowskiego (1764 - 1795). RewizjÄ™ królewszczyzn w powiatach Å›wieckim, tucholskim i czÅ‚uchowskim województwa pomorskiego powierzono pisarzowi grodzkiemu pomorskiemu Adamowi Gotartowskiemu oraz Å‚owczemu raciÄ…skiemu Gabrielowi Karwosieckiemu. DokÅ‚adny spis wszystkich miast, wsi, osiedli, majÄ…tku trwaÅ‚ego oraz powinnoÅ›ci podatkowych mieszkaÅ„ców zajęło komisarzom wiele miesiÄ™cy, a ostateczna wersja protokoÅ‚u lustracyjnego przedstawiona zostaÅ‚a w grudniu 1765 roku. MaleÅ„ka osada - zwana Pruskie -  byÅ‚a w owym czasie częściÄ… wsi i majÄ…tku Wirzchy (obecnie Wierzchy). Tak oto opisujÄ… lustratorzy ówczesny stan naszej maÅ‚ej ojczyzny (komentarze w nawiasach kwadratowych):

 

WIEÅš WIRZCHY

(Rewizja praw posesora)

Ta wieÅ› w posesyji [posiadaniu] JMP [Jego MiÅ‚oÅ›ci Pana] Kazimierza OsÅ‚owskiego, sÄ…dowego ziemskiego czÅ‚uchowskiego. PokazaÅ‚ [on] prawo XJM [Księżnej Jej MiÅ‚oÅ›ci] Joanny z Betunów JabÅ‚onowski, wojewodziny ruskiej, staroÅ›ciny Å›wieckiej JMP Kazimierzowi Markowskiemu iure emphiteusis [na prawie dzierżawy] na 50 lat dane, a przez NajjaÅ›niejszego Augusta II w Warszawie dn. 4 czerwca r. 1732 aprobowane. ProdukowaÅ‚ nam także cesyjÄ… przez pomienionego JMP Markowskiego przed ksiÄ™gami ziemskiemi województwa pomorskiego w Åšwieciu w poniedziaÅ‚ek przed WniebowstÄ…pieniem PaÅ„skim [24 maja] r. 1756 na osobÄ™ swojÄ™ uczynionÄ…, tudzież intromisyjÄ… officiose [urzÄ™dowy dokument stwierdzajÄ…cy wejÅ›cie w posiadanie nieruchomoÅ›ci zgodnie z wyrokiem sÄ…dowym] na osobÄ™ jego wziÄ™tÄ…, a przed ksiÄ™gami miejskiemi w wigilijÄ… Å›w. Piotra i PawÅ‚a apostoÅ‚ów [28 czerwca] roku tegoż przez woźnego zeznanÄ….

B u d y n k i

Dwór albo pomieszkanie (przed którym wystawka pod dachówkÄ…); jest w tym dworze izb 3, w których okien 6, pieców 2, kuminków 2 i jednym kuminem wielkim w górÄ™ wyprowadzonym. Komora w tyle tego dworu i kuchnia we Å›rzodku w szachulec stawiana, glinÄ… ab intra et ab extra [wewnÄ…trz i na zewnÄ…trz] wylepiona, deskami pokryta; stara, ale jeszcze do pomieszkania wygodna. Przy tym dworze folwark o 2 izbach i o 2 komorach, w szachulec stawiany, deskami także pobity; stary, zÅ‚y i pusty. Przy nich spichlerz maÅ‚y podobnież z szachulcu wybudowany, bez podÅ‚óg i puÅ‚apu, deskami pokryty.

Nad jeziorkiem browar z szachulcu, także tarcicami pobity, stary i bardzo zÅ‚y, o sieni, izbie i komorze. Gumna w kwadrat wystawione, do których wjazd miÄ™dzy stajniami i wjazd pod przykryciem, po obydwóch którego stronach stajnia, wozownia i stajenka. Naprzeciwko tego budynku od poÅ‚udnia stodoÅ‚a o 2 klepiskach, na bokach z jednej strony owczarnia, a z drugiej strony szopa, dotykajÄ…ce siÄ™ stajni i stodoÅ‚y. Te wszystkie budynki w szachulec pod dachami sÅ‚omianemi przez JMP Markowskiego wystawione, a przez teraźniejszego posesora [OsÅ‚owskiego] reparowane, lubo stare lecz dobre.

MiÄ™szka w tej wsi danników 8 [samodzielnych gospodarzy - podatników], pÅ‚aci każdy po 8 florenów prócz podatków Rzeczypospolitej, które do zamku [w Åšwieciu] oddajÄ…. RobiÄ… po dni 8 na rok do tego folwarku [posÅ‚uga paÅ„szczyźniana].

Do tej wsi należą pustkowia 4:

            Pierwsze ZagorzaÅ‚y Most nazwane [obecnie ZgorzaÅ‚y Most na poÅ‚udnie od Wierzchów].

Gdzie 2 gospodarzów, pÅ‚acÄ… czynszu florenów 90. RobiÄ… na tym folwarku rÄ™cznÄ… robotÄ… i sprzężajem tydzieÅ„ 1 i inne posÅ‚ugi czyniÄ….

            Drugie pustkowie WymysÅ‚owo [obecnie wieÅ› Jakubowo na poÅ‚udnie od Wierzchów]

Siedzi 1 gospodarz, pÅ‚aci czynszu florenów 90. Powinność takÄ… czyni jako i pierwsi.

            Trzecie pustkowie Pruskie nazwane

Tam 3 miÄ™szkaÅ„ców, pÅ‚acÄ… także florenów 90, posÅ‚ugÄ™ podobnąż czyniÄ….

            Czwarte pustkowie Skrzynczyska [obecnie leÅ›niczówka Skrzyniska nad Jeziorem Å»urskim]

Na którym 1 gospodarz siedzi, pÅ‚aci czynszu florenów 24, posÅ‚ugÄ™ takowąż do tego folwarku czyni.

Z tych pustkowiów miÄ™szkaÅ„cy podatki Rzeczypospolitej do zamku [Å›wieckiego] pÅ‚acÄ….

 

          Pustkowiem nazywano maÅ‚e osiedle rolnicze, powstaÅ‚e zazwyczaj w XVI- XVII w., gÅ‚ównie na terenach podleÅ›nych, charakteryzujÄ…ce siÄ™ niewielkimi rozmiarami (jednodworcze, rzadziej wiÄ™ksze) i brakiem samorzÄ…du wiejskiego. Pustkowia na terenach podleÅ›nych powstawaÅ‚y czÄ™sto na miejscu hut szkÅ‚a i smolarni. WystÄ™pujÄ…cy w dokumencie Pan Kazimierz Markowski byÅ‚ w latach 1730-tych gubernatorem (administratorem) caÅ‚ego starostwa Å›wieckiego. Jego umowa dzierżawy wsi Wierzchy aprobowana przez Augusta II Mocnego w 1732 r. opiewa jedynie na „wieÅ› i folwark Wierzchy ze Skrzypczyskami” (obecnie Skrzyniska). Skoro nie ma tam wzmianki o pustkowiu Pruskie, prawdopodobnie nasza osada zostaÅ‚a zaÅ‚ożona pomiÄ™dzy rokiem 1732 a 1764 (data lustracji).

 

       W 1772 roku (I rozbiór Rzeczpospolitej) Pruskie wraz z caÅ‚ymi Prusami Królewskimi zostaÅ‚y zagarniÄ™te przez Królestwo Prus i znalazÅ‚y siÄ™ pod panowaniem Fryderyka II Wielkiego. WedÅ‚ug źródeÅ‚ niemieckich we wsi „Pruski” (pruska nazwa miejscowoÅ›ci) w roku 1773 byÅ‚o już 6 gospodarstw, w których zamieszkiwaÅ‚o razem 28 katolickich mieszkaÅ„ców (Zeitschrift des Westpreussischen Geschichtsvereins, Heft XIX: "Geschichte des Schwetzer Krieses" - Band II, Danzig 1888; peÅ‚ny tekst w zakÅ‚adce "Dokumenty", wyjÄ…tek poniżej). Tuż po otoczeniu Prus Królewskich tzw. "kordonem sanitarnym", wrodzona skrupulatność nakazaÅ‚a Germanom policzenie wszystkiego, co udaÅ‚o siÄ™ im "bezboleÅ›nie przyswoić". DziÄ™ki temu metodycznemu podejÅ›ciu do każdej dziedziny rzeczywistoÅ›ci mamy przynajmniej jakieÅ› dane na temat naszych okolic:

Pruski 1773.jpg

Najstarsza mapa z oznaczoną miejscowością PRUSKI, jaką udało mi się znaleźć, pochodzi z roku 1816 (mapa nr 2, poniżej)

Pruskie 1816.jpg

WedÅ‚ug archiwów niemieckich we wsi „Pruski” w roku 1820 zlokalizowane byÅ‚y trzy gospodarstwa domowe zamieszkiwane w sumie przez 18 osób. Albo to pomyÅ‚ka, albo rezultat jakiejÅ› zarazy, skoro w 1773 roku odnotowano aż 6 gospodarstw. Lustracja z roku 1764 wyliczaÅ‚a 3 podatników (dzierżawców), bez uwzglÄ™dniania iloÅ›ci osób w poszczególnych gospodarstwach. WedÅ‚ug wszelkiego prawdopodobieÅ„stwa gospodarstwa te byÅ‚y zlokalizowane w pobliżu tzw. „rynku”.

Stan osady po okoÅ‚o wieku istnienia utrwalony zostaÅ‚ w nastÄ™pujÄ…cy sposób w SÅ‚owniku Geograficznym Królestwa Polskiego, wydanym w 1888 roku w Warszawie (wtedy pod zaborem rosyjskim):

​

Pruskie, niemieckie: Pruski, kolonia, powiat Å›wiecki, stacja pocztowa Gacki, parafia katolicka Osie odlegÅ‚a o 1 ¼ mili, 475,63 mórg magdeburskich. W 1868 roku 32 budynki, 15 domów mieszkalnych, 92 mieszkaÅ„ców wyznania katolickiego.

 

Opis ten wydaje siÄ™ rzetelny, kiedy porównamy go z obrazem Pruskich uwiecznionym na pruskiej mapie z 1874 roku, która jest historycznie pierwszÄ… mapÄ… topograficznÄ… tych terenów (mapa nr 3, poniżej). Morga magdeburska jest równoważna powierzchni 25,532 ara. Zatem obszar należący do wsi Pruskie wynosiÅ‚ w drugiej poÅ‚owie XIX wieku 121,5 hektara (1,215 km2).

TÄ™ pierwszÄ… topograficznÄ… mapÄ™ warto porównać z kolejnÄ… pruskÄ… mapÄ… datowanÄ… na rok 1879 (mapa nr 4, powyżej). Ciekawe jest to, że w okolicach Smolarni (wchodzÄ…cej obecnie w skÅ‚ad soÅ‚ectwa Pruskie) znajdowaÅ‚o siÄ™ kilka nieistniejÄ…cych już domostw, wyróżnionych jako oddzielna osada o nazwie Neuhaus (Nowy Dom).

​

W 1905 roku w archiwach niemieckich odnotowano 153 mieszkaÅ„ców we wsi Pruskie.

            Po I wojnie Å›wiatowej, 18 stycznia 1920 roku, Pruskie wraz z pasem Pomorza GdaÅ„skiego weszÅ‚y w skÅ‚ad II Rzeczpospolitej. Stan rozwoju wsi w okresie miÄ™dzywojennym obrazuje polska mapa topograficzna (mapa nr 5; stan z roku 1928):

W czasie II wojny Å›wiatowej okupacyjne wÅ‚adze niemieckie próbowaÅ‚y administracyjnie zmienić nazwÄ™ naszej wsi na Rischkendorf. Nazwa miaÅ‚a pochodzić od rzeki (Zdrojanki) przepÅ‚ywajÄ…cej przez Pruskie, którÄ… Niemcy uznawali za odnogÄ™ rzeki Ryszki.

            Od chwili powstania Pruskie należaÅ‚y do parafii rzymsko-katolickiej w Osiu. Dnia 1-go kwietnia 1924 roku wieÅ› weszÅ‚a w skÅ‚ad erygowanej parafii w Zdrojach. TradycjÄ… wsi borowiackich jest umieszczanie symboli religijnych przy drogach wjazdowych do miejscowoÅ›ci. Krzyż metalowy z figurÄ… Matki Boskiej zdobi wjazd do Pruskich od strony sÄ…siednich Zdrojów. Natomiast od strony Wierzchów, na wysokoÅ›ci obecnego budynku Å›wietlicy, staÅ‚a niegdyÅ› kapliczka. Pod koniec II WÅš (1944r.) zostaÅ‚a ona zniszczona celowo przez Niemców, dwu braci zamieszkaÅ‚ych w Tleniu. To feralne zdarzenie pamiÄ™tajÄ… najstarsi mieszkaÅ„cy Pruskich. Z inicjatywy pana Jerzego RóżyÅ„skiego, który pamiÄ™ta te wydarzenia, w 2010 roku zostaÅ‚a ona odbudowana wysiÅ‚kiem lokalnej spoÅ‚ecznoÅ›ci. ZostaÅ‚ w niÄ… wmurowany oryginalny fragment zniszczonej figury Matki Boskiej, przechowywany od czasów niemieckiej okupacji.

            W 1957 roku nasza Å›ródleÅ›na wieÅ› zostaÅ‚a zelektryfikowana dziÄ™ki uporowi i poÅ›wiÄ™ceniu mieszkaÅ„ców. SÅ‚upy energetyczne, wykonane z drzew dostarczonych przez miejscowych gospodarzy, zostaÅ‚y wyekspediowane do impregnacji drogÄ… kolejowÄ… z Tlenia aż do Solca Kujawskiego.

            W poÅ‚owie lat 1970-tych piaszczysta droga przebiegajÄ…ca obok Pruskich zostaÅ‚a utwardzona, a nastÄ™pnie pokryta asfaltem. W owym czasie gÅ‚ównym Å›rodkiem komunikacji byÅ‚y autobusy PKS. PozostaÅ‚oÅ›ciÄ… po okresie PRL-u, kiedy posiadanie wÅ‚asnego Å›rodka komunikacji byÅ‚o wielkÄ… rzadkoÅ›ciÄ…, jest nasz przystanek autobusowy, który nie goÅ›ciÅ‚ autobusu od wielu lat.

            W latach 1980-tych, na miejscu upaÅ„stwowionego i rozebranego gospodarstwa p. KoÅ‚odziejskich, mieszkaÅ„com udaÅ‚o siÄ™ wbrew wszelkim trudnoÅ›ciom zbudować obiekt użytecznoÅ›ci publicznej - Å›wietlicÄ™, która stanowi bazÄ™ dla wiÄ™kszych imprez kulturalnych i towarzyskich.

            Po uzyskaniu peÅ‚nej niepodlegÅ‚oÅ›ci w roku 1989, a zwÅ‚aszcza po akcesji Polski do Unii Europejskiej w 2004 r., Pruskie zaczęło siÄ™ szybko przeobrażać. Najważniejszymi krokami milowymi ostatnich lat byÅ‚o skanalizowanie wsi (2007) oraz wybrukowanie ulic naszej miejscowoÅ›ci (najdÅ‚uższy fragment w 2012 i od Rynku ku Zdrojance w 2018 roku). Wszyscy mieszkaÅ„cy naszej rozgaÅ‚Ä™zionej osady z nadziejÄ… wyglÄ…dajÄ… kontynuacji inwestycji w Pruskich. Materialnym dowodem na wiarÄ™ spoÅ‚ecznoÅ›ci w lepszÄ… przyszÅ‚ość jest inicjatywa przebudowy centralnego placu. To radosne dzieÅ‚o zostaÅ‚o zainicjowane i przeprowadzone w 2014 roku przez czÅ‚onków i entuzjastów Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Pruskie (zarejestrowanego w 2011 r.) i wspaniaÅ‚omyÅ›lnie wsparte finansowo z budżetu naszej Gminy Osie.

Kolejna inwestycja ucieszyÅ‚a mieszkaÅ„ców pod koniec lata oku 2020. Åšwietlica w Pruskich zostaÅ‚a gruntownie wyremontowana i wyposażona. DokÅ‚adniejszÄ… relacjÄ™ i zdjÄ™cia można znaleźć pod adresem 

https://osie.pl/news/content/447

            W naszej urokliwej miejscowoÅ›ci odnotowano 140 zameldowanych osób w roku 2006, a w 2013 roku – 149. Liczba ta sezonowo roÅ›nie za sprawÄ… niezameldowanych mieszkaÅ„ców weekendowo-wakacyjnych (do których siÄ™ zaliczam), pojawiajÄ…cych siÄ™ w kilku starych siedliskach i nowych zaÅ‚ożeniach dziaÅ‚kowych. PiÄ™kny widok Naszego Raju można podziwiać na zdjÄ™ciu lotniczym wykonanym w 2011 roku.

                                                                                                         

Karol Białkowski, Pruskie 4

Fot. Mieczysław Plewacki, Pruskie

Fotograficzna historia Pruskich z lotu "ptaka"
(1964-2022)
Kliknij na środku, aby powiększyć zdjęcie

Eksploracja nieistniejącej osady koło leśniczówki Smolarnia

Dnia 21 lutego 2015 roku ekipa entuzjastów historii w składzie Tomasz Gnatowski, Mirosław Pieńczewski, Karol Białkowski, przeprowadziła eksplorację śladów ludzkiego osadnictwa na skraju wsi Pruskie. Niedaleko leśniczówki Smolarnia znajduje się miejsce, w którym na starych, niemieckich mapach widnieją 3 nieistniejące już budynki. Wraz z zabudowaniami istniejącymi do dzisiaj osada nosiła nazwę Neuhaus, czyli Nowy Dom (widoczna na mapie nr 3 w artykule powyżej). Zespołowi eksploracyjnemu udało się zlokalizować cmentarz (zaznaczony na mapie, prawdopodobnie ewangelicki, wnioskując z kształtu pozostałości po krzyżu nagrobnym) oraz miejsce, w którym były posadowione 3 budynki widoczne na dziewiętnastowiecznych mapach topograficznych.

Odnaleziono wiele przedmiotów metalowych, poÅ›ród których najbardziej interesujÄ…ce okazaÅ‚y siÄ™: moneta jednogroszowa z 1936 roku, 5 zÅ‚ z 1994, fragment mechanizmu starego zegara, dwa naboje 7,62 × 25 mm TT do radzieckiej pepeszy (rok produkcji 1938 i 1944), Å‚uskÄ™ naboju z 1916 roku do karabinu Mauzer, Å‚uskÄ™  naboju 45 mm do radzieckiej armaty przeciwpancernej wz. 1937 (53-K), tzw. "muchobijki", która zostaÅ‚a wydobyta z okopu umiejscowionego przy byÅ‚ym domostwie. Najwyraźniej obok zburzonych domów w Neuhaus zainstalowaÅ‚a siÄ™ Armia Czerwona w czasie zimowej ofensywy 1945 roku. Być może domy w Neuhaus przestaÅ‚y istnieć z powodu potyczek toczÄ…cych siÄ™ w ich bezpoÅ›redniej bliskoÅ›ci? Aby to potwierdzić, potrzebny bÄ™dzie wywiad z najstarszymi mieszkaÅ„cami Pruskich. A na razie zapraszamy do obejrzenia fotografii zrobionych w tym miejscu.

bottom of page